En hyldest til Tove Ditlevsen i ord, musik og film

Filmklassikere, Musik & Kultur

I samarbejde med FOF præsenterer vi en hyldest til Tove Ditlevsen med koncert, talk og filmvisning i Gentofte Kino. 

I disse år får Tove Ditlevsen igen massiv opmærksomhed for sin litteratur. Ikke mindst i udlandet, hvor hun knap 50 år efter sin død er blevet anmelderdarling og bestseller. Hendes livsværk og budskaber er evigt aktuelle – også uden for landets grænser.

Vi er derfor stolte over at afrunde vores forårssæson med et særarrangement, hvor vi hylder Tove Ditlevsen i en af Danmarks smukkeste biografer: Gentofte Kino fra 1938, som stadig funkler i sin oprindelige funkisstil. Oplev nyskrevet musik over hendes originale tekster og en talk om »Toves Værelse« med manuskriptforfatteren bag. Vi afslutter naturligvis med en særvisning af filmen.

En eksklusiv forsmag på nye Tove Ditlevsen-sange 

Musiker og komponist David Rosenkilde har skrevet ny musik til en række af Tove Ditlevsen kendte digte, bl.a. »Man gransker« og »Spritteren«. Sangene udkommer senere på året. Til dette arrangement får du en helt eksklusiv forsmag på musikken, når David Rosenkilde går på scenen i selskab med sanger Carsten Mørch-Bentzen og pianist Steen Rasmussen. Glæd dig til at opleve og forstå Tove Ditlevsens tekstunivers i et følsomt og intenst musikalsk rum.

Talk med Jakob Weis

Den prisbelønnede dramatiker og manuskriptforfatter Jakob Weis har både skrevet teaterstykket og filmen »Toves Værelse«. I denne modererede talk fortæller han om sit arbejde med »Toves Værelse. For at komme helt ind under huden på Tove Ditlevsen, bragte processen ham bl.a. helt tæt på hendes venner og kollegaer. Jakob Weis blev konfronteret med den latter og det mørke, der var to sider af Tove Ditlevsens liv. Det bliver uden tvivl en indsigtsfuld og rørende introduktion ikke blot til »Toves Værelse«, men til forfatterens liv og levned i det hele taget.

Filmvisning af Toves værelse

Vi afrunder aftenen med en særvisning af »Toves Værelse«. Her får du og det øvrige publikum en dybere indsigt i Tove Ditlevsens smertefulde ægteskab med sin fjerde ægtemand, Victor Andreasen, hvor grænsen mellem had og kærlighed synes udvisket. Paprika Steen og Lars Brygmann spiller overfor hinanden som henholdsvis Tove Ditlevsen og Victor Andreasen, og Joachim Fjelstrup spiller en purung Klaus Rifbjerg, som uforvarende bliver en brik i det ægteskabelige magtspil. Paprika Steen modtog både en Bodil og en Robert for sin præstation i filmen. Filmen er skrevet af Jakob Weis og instrueret af Martin Zandvliet, der tidligere har stået bag storværker som »Dirch« og »Under Sandet«.

Program:

  • 14.30: Dørene åbner
  • 15.00: Musik v. David Rosenkilde, Carsten Mørch-Bentzen og Steen Rasmussen
  • 15.30: Talk m. Jakob Weis
  • 15.55: PAUSE (20 minutter)
  • 16.15: Film »Toves Værelse«
  • 17.30: Tak for i dag

Vi glæder os til at se dig til en helt særlig søndag eftermiddag i Gentofte Bio! Bemærk, at der er unummererede pladser til dette arrangement.

OBS – billetter skal købes på FOFs hjemmeside via nedenstående link 

 Søndag d. 22. juni 2025 kl. 15.00